DETERMİNİZİM YERİNE GÖRE YASAK YERİNE GÖRE YASAKTIR

DETERMİNİZİM YERİNE GÖRE YASAK YERİNE GÖRE YASAKTIR

DETERMİNİZİM, YAŞAMSAL ALANLARDA OLUŞAN OLAYLARIN HERŞEYİN BİR NEDENİ VE SEBEBİ OLDUĞUNU AÇIKLAYAN VE ÖZGÜR İRADENİN OLMADIĞINI SAVUNAN VE KADERCİLİKLE BAĞLANTILI İÇERİĞİ İLE YAŞAMSAL ALANLARDA BİR OTOMATİKLİK İÇERİSİNDE BULUNULMASINI ÖN GÖREN İDEOLOJİK AÇIKLAMALAR VE YAKLAŞIMLARDIR.

BUNA GÖRE DETERMİZİM KAVRAMI, ADENEL YAŞAMI İÇERİSİNDE İKİ KISIMLA İNCELENİR.
DETERMİZİM ŞU ŞEKİLDE BİR UYGULAMA ALANI İLE YAŞATILMAKTADIR VE BU GERÇEKTİR:
- VARLIKSAL ALANIN ETKİLERİ İLE ŞEKİLLENDİREN YAŞAMSAL ÖZELLİKLER
- OBSEDÖRLER VE OLUŞUMLARININ ETKİLERİ ŞEKİLLENEN YAŞAMSAL ÖZELLİKLER
- ŞİXİN VE BİLGİLERİNİN ETKİLERİ ŞEKİLLENEN YAŞAMSAL ÖZELLİKLER
ŞEKLİNDE DETERMİZİN KAVRAMI, ADENEL YAŞAMINDA BU SEBEPLERLE VE NEDENLERLE BİR OLUŞUM İÇERİSİNDE OLUNDUĞUNU AÇIKLAMAKLA İLGİLİ OLUR. ADENEL YAŞAMI İÇERİSİNDE OLUŞAN HER OLAYIN BİR SEBEBİ VARDIR, BU DOĞRUDUR VE BU SEBEPLER İŞTE BU MADDELERDEKİ ETKİLER YÜZÜNDEN OLUŞMAKTADIR, İYİ VE GÜZEL VE DOĞRU VE SEVGİ VE VİSSA İLE İLGİLİ OLAN BÜTÜN OLAYLAR VE DURUMLAR VARLIKSAL ALAN, ŞİX VE BİLGİLERİNİN ETKİLERİ İLE OLUŞURKEN, SEBEPLERİ BUNLARKEN, OLUMSUZ OLAN VE KÖTÜLÜKLER ORTAYA ÇIKARANLAR OBSEDÖRLER VE OLUŞUMLARININ ETKİLERİ SEBEBİYLE OLMAKTADIR VE DETERMİZİN KAVRAMI İÇİN HERŞEYİN BİR SEBEBİNİN OLMASI DURUMU BU ŞEKİLDE AÇIKLANIR. ADENEL KALKANSAL YAPILANMASINDAKİ ALANLARI ETKİLEYEN BU ALANLAR YÜZÜNDEN İÇERİSİNDEKİ YAŞAMDA OLUŞUMLAR MEYDANA GELMEKTEDİR VE DETERMİZİMİN HERŞEYİN SEBEBİNİN OLDUĞUNU AÇIKLAMASI BU SONUÇLARLA TANIMLANABİLİR. BUNUN DIŞINDA BİLİNMEYEN BİR SEBEPLER VE ETKİLER DURUMU SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. İŞTE BU AÇIKLAMADAKİ GİBİ DETERMİZİM YASALDIR, DOĞRUDUR, YAŞANMAKTADIR.

ANCAK DETERMİZİMLE İLGİLİ BİR ÖZGÜR İRADENİN OLMADIĞI VE KADERCİLİKLE İLGİLİ OLARAK HERŞEYİN BELİRLENMİŞ OLDUĞU ŞEKLİNDEKİ AÇIKLAMALARI İSE YASAKTIR. BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR, ŞİXİN ÖZGÜR İRADESİ BÜTÜN ALANLARI SARMIŞTIR VE ADENEL YAŞAMINDA BİR ÖZGÜR İRADE YAŞAMAKTADIR VE ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ OLAYLARIN OLMASI ŞEKLİNDE DEĞİL, İYİ İLE KÖTÜNÜN ARASINDAKİ MÜCADELENİN SONUÇLARININ ETKİLERİNİN YAŞATILMASI ŞEKLİNDE OLAYLAR MEYDANA GELMEKTEDİR VE BU AÇIKLAMANIN İÇERİSİNDEKİ GİBİ DETERMİZİM KONUSU DOĞRU DEĞİLDİR, ÖZGÜR İRADEYE ZARAR VERİCİ VE ONUN OLMADIĞINI SAVUNAN ÖZELLİKLER YAŞANMAMAKTADIR VE BU HALİYLE DETERMİZİN YASAKTIR, BÖYLE BİLMEK VE ANLAMAK YASAKTIR. ŞİXİN DIŞINDAKİ DİĞER ALANLARIN ÖZGÜR İRADESİNİN OLMAMASI ONLARI KADERCİLİĞE BAĞLAYICI BİR SEBEP OLMAMAKLA BİRLİKTE, ŞİX NE KADAR ÖZGÜR İRADESİNİ KULLANIYORSA ZATEN BÜTÜN KENDİSİ İLE İLGİLİ OLAN ALANLARDA KULLANMASI İLE İLGİLİ OLMAKTADIR. BU ANLAMDA BÜTÜN ALANLAR BÜTÜN OLAN ŞİXİN ÖZGÜR İRADESİ TEKTİR. VE DETERMİZİMİN ÖZGÜR İRADEYİ YOK SAYAN AÇIKLAMALARI VE EDİNİMLERİ YASAKTIR.

 

OBSEDÖRLERİN VE OLUŞUMLARININ BÜTÜN ETKİLERİNİ YOK EDEN VE DETERMİZİN KAVRAMI İÇERİSİNDE BİTİREN OLUŞUMSAL ÖZELLİĞİ
BU AÇIKLAMA İLE DETERMİZİMİN GERÇEK NEDENLERİNİN ORTAYA ÇIKMASI İLE BÜTÜN OBSEDÖRLER VE OLUŞUMLARININ ETKİLERİNİ ADENEL YAŞAMINDAN TAMAMEN YOK ETMEK İLE İLGİLİ OLARAK ÇALIŞAN, KALKANSAL YAPILANMANIN BU ANLAMDA KORUYUCU OLARAK ÇALIŞAN VE HİÇ BİR OBSEDÖR OLUŞUMUN ETKİLERİNİ ADENEL YAŞAMINDA UYGULATMAYAN ÖZELLİKLERİ İLE GEREKEN ŞEKİLDE YAPILANIR.