Başkalarından Üstünlük Gibi
Bir Kavram Yoktur

Bencillik, Ben Merkezcilik Yasaktır

Bencillik, bir varlığın hep kendi menfaatini düşünmekle ilgili olarak yaşatılan, kendi rahatı, kendi mutluluğu, kendi çıkarları, kendi güzelliği, kendi hayatı, kendi fikirleri ve kendi şeklinde başkalarının mutsuzluğunu, rahatsızlığını, zarar görmesini ve bu kendisi ile ilgili olarak düşünme durumunda kendisinden başkasını düşünmeden, hep kendini düşünerek yaşama ve uygulama yapma halidir, bu tanıma uyan olumsuz bir davranış biçimidir.

Bir toplum şeklinde yaşayan varlıksal alanlar içinde bencillik kadar gereksiz bir eylem olmasa gerek. Toplum olarak var olmamızın doğal bir sonucu olarak bencil olamayız. Çünkü ne kadar yalnız kalsanda her halinde bir topluma bağlısın ve sadece bu sebeple bile, bulunduğun alana olan sorumlulukların ile bile, bencilce davranışlar içinde bulunmamalısın. Bir kere kimse kimseden üstün değildir, bir bütün şeklinde bulunduğumuz varlıksal alan içinde herkes kendi seviyesine göre bir oluşum içindedir ve bu seviye farkları üstünlük arz eden özelliklerde bir durum değildir. Mesela ben merkez olarak bulunduğum yerde kendime ait sorumluluklarımı yapmak için varım, bu durum, bizi bir bütün kılan bu varlıksal alanda, demek ki en iyi şekilde benim yapabilmem söz konusu olduğu için bu haldedir ve bunun dışında, varlıksal alanın en iyi şekilde merkezlik ihtiyaçlarını karşılamak dışında, merkez olmayı her istediğinin yapılması gibi saçma bir durumu uygulatmayı aklıma bile getiremeden, bunun için özellikle bilgiler, yasalar yazmış olan bende, varlıksal alandaki en küçük mikro organizma ile bile aynılıkları paylaşıyorum ve milyon yıllar önce bende onun gibiydim ve şimdi bu şekilde olmam, onunda zamanı gelince benim gibi olacağının gerçek olması, ve bu tanımlamaların sonucu olarak bencillik, ben merkezcilik, herşeyi kendine mal etme, kendinden başkasını düşünmeyerek hareket etmek ve benzeri tanımlar oldukça anlamsız, saçma ve gereksizdir.

Yani sen oradasın, ben buradayım, bulunduğumuz yerler açısından yapmamız gerekenlerin olduğu bir durum yaşıyoruz ve üstünlük konuları söz konusu değildir. Ben bilgi ve tecrübe olarak senden fazla isem sana yardımcı olmak, öğretmek, bilmeni sağlamakla ilgili olabilirim ve senden ayrı olan bu fazla bilgilerimi ve tecrübelerimi sadece bu şekilde kullanabilirim. Bunlar bende var ve sende yok diye üstünlüğün bende olduğunu söyleyemeyiz.

Sen sonsuza kadar böyle kalacak olsan ve bende senin bulunduğun yerden gelmemiş olsam, ve vissa olmasa, ve sevgi olmasa, ve birde ben olmasam, birde bunları yazmıyor olsam ancak belki o zaman olurdu... Bence daha itinalı, daha özen gösterilerek, daha sevgi dolu ve yardım etmeyi isteklerimizle yapmamız gerekenler, bilgi ve tecrübesi az olanlardır, çünkü zorunlu cahillik kadar olumsuz bir durum yoktur ve aynı varlıksal alan içinde olan bizler için zaten bilgi ve tecrübe hepimize aittir. Benim bildiklerimi, sizin bildiklerinizi hepimiz bileceğiz ve her hangi bir şekilde üstünlük, bunu yaşatan bencillik, ve kendini herşeyden önemli sayma hali ben merkezcilik gibi olumsuz eylemler kesinlikle varlıkların kendilerinde yaşatmaları adına yasaktır.

Bu durum toplumları ayrıştırır, düzensizlik getirir, kargaşaya neden olan olumsuzluklardan biridir, yani sen gücün yettiği halde ve imkanların varken, gözünün önünde bir insanın zor durumda olduğunu bile bile, onu bu zor durumdan kurtarmak gibi imkanlarında var ve sırf kendince anlamsız felsefeler, bilgiler yüzünden bunu yapmıyorsan, bencilsindir ve bu gibi davranışların çok olduğu toplumlarda mutsuzluk, sorunlar olmak zorunda kalır.

Bencillik, yeniden anlam olarak bahsedersek, kendini, menfaatini, keyfini çok düşünerek ve önemseyerek ve kendisi için bunların önemli olduğuna inanmış bir tavırla davranma, yaşama biçimi, olumsuz bir bakış açısı şeklidir. Bu davranış biçimi fark edildiğinde dostluklar bozulur, arkadaşlıklar biter, insanlar arasındaki samimiyeti kaybeder. Çünkü senin yanındaki, aynı mahallendeki, ülkendekide senin gibi istekleri, amaçları olan bir varlıksal oluşumdur ve sen sana yapılmasını istemediğin herşeyi başkasına yapmamakla da ilgili olmak zorundasın... Bu durum sevginin en güzel davranış biçimlerinden biridir. Sen zor durumda iken ve sana yardımcı olabilecek imkanlar varken ve yardım etmiyorken ve sen bunların farkına vardığında, kendini nasıl hissedersen, O'da aynı şeyleri hissetmekle ilgili olur ve senin paran, senin hazinen, sahip oldukların ve hiç birşey, kesinlikle bir üstünlüğü sana vermez, sen bulunduğun yerde o imkanlara sahipsin sadece, sorumlulukların var, çünkü bir topluma bağlısın ve bu toplum bir varlıksal alanın parçası yada başı boş olmayan bir oluşum diyebiliriz bunu bilmeyenler için, dolayısı ile sen sendekileri seni üstün kılan şeyler sanarak yaşamamalısın, öyle bir durum, özellik kesinlikle yoktur... Gördüğün çiçek yaprağıda seninle aynı durumdadır ve sen zamanında onun gibiydin ve bende öyleydim ve zaman gelecek oda senin yerine geçecek ve benim yerimede ve bizler bunları bilerek önemli olanın birlik, beraberlik ve sevgi olduğunu bilmeliyiz.

Bu dünyadan çıktığımızda, Şix'e geçildiğinde yazdığımız bilgi aynen gereken oluşumu yaratıyor, hemde 10 dk. da en fazla, ne yazarsan gerçek oluyor, evrenler yapabiliriz, ve bu gerçek, hayal etmelerinizden bunun gerçek olacağını anlayabilirsiniz, ve bu hepimizin kendi imkanı şeklinde bulunacak, şimdi bu dünya yaşam alanı sistemindeki üstünlük olarak gördüğünüz şeylerin ne kadar anlamsız olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.. Obsedör oluşumların önemli gibi gösterdiği ve aslında sanıldığı kadar önemli olmayan, sadece araçlar ve yaşam için kullanılması anlamında bir öneme sahip olan, herşeyin kendisine ait bir önem kavramlarının olduğu bilindiğinde para, servet, mülk gibi şeyler haddinden fazla önemsenmiştir ve üstünlükler, bencillikler, ben merkezcilikler hep bu gibi araçların çevresinde ve sebebiyle ortaya çıkmıştır, yani genelde...

Sen bizimlemisin, var mısın, buradamısın, anlayışların, algıların, bir alana bağlı olduğunu bildiren düşüncelerin, farkındalığın ve bu yazılanları anlamanı sağlayacak zihinsel kapasiten varmı... ve olumsuz eylemleride yaşatmıyorsan ve çevrende yaşanmıyorsa, işte önemli olan budur şu anda, böyle bir alanda... Yoksa evrenler yaratmak imkanın var senin gelecek zamanlarda kullanacağın... Ancak bencillik, başkalarını küçük görerek kendini üstün görmek gibi olumsuz eylemler, işte senin bu önemli olanların neler olduğunu görmeni engeller ve tamamen obsedör oluşumların, bilgilerin ve tesirlerin etkileri ile yaşamlarımızda bulunmuş olumsuz bir eylemdir ve kesinlikle yasaktır.

Sevgiyi yok eden ve anti obsedörlüğe çok ters ve vissanın yasakları arasında bulunan ve tüm zamanlar boyunca da böyle kalacak olan harika bir yasak bilgisi olarak varlıksal alanlarımız için gereken şekilde çalışır ve bütün varlıksal oluşumlar, bencilliğin ne demek olduğunu daha iyi anlayarak kendi alanlarında yasaklamalı, yok etmelidirler, üstün olmak gibi yanlış düşüncelere ve bilgilere kapılmamalıdırlar...
Sevgiler..