AÇMAK VE KAPATMAK ERDEMSEL ÖZELLİĞİ

AÇMAK VE KAPATMAK ERDEMSEL ÖZELLİĞİ

AÇMAK, KAPALI OLAN ALANARA DAİR KAPALILIKLARINI SONLANDIRMAK ANLAMINA GELEN, ONLARIN İÇERİKLERİNCE BİR KAPANMA DURUMUNUN SÖZ KONUSU OLMASI İLE BU DURUMU SONLANDIRAN ÇALIŞMALARIN YAPILDIĞI UYGULAMALARA, TANIMLAMALARA, DURUM VE ÇALIŞMALARA VERİLEN İSİMLERDİR. AÇMAK SÖZ KONUSU EDİLDİĞİNDE, ONU KAPALI TUTAN BÜTÜN SEBEPLERİN YOK EDİLMESİ İLE İLGİLİ VEYA ÇÖZÜLMESİ İLE İLGİLİ, İÇERİĞİNE GİRİLEBİLMESİ İLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMASININ VE UYGULAMANIN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE SONUÇ VERMESİ SÖZ KONUSU EDİLMİŞ OLUR.

KAPATMAK, AÇMANIN TAM TERSİ OLARAK AÇIK OLAN ALANLARI KAPALI HALE GETİRMEKLE İLGİLİ OLAN ÇALIŞMALARDIR. AÇILMIŞ VE KENDİ ÖZELLİKLERİ VE İÇERİKLERİ İLE DIŞARISI OLARAK TANIMLANAN ALANA DAİR BİR ARALIĞI, BİR AÇIKLIĞI SÖZ KONUSU İKEN BUNLARIN TAMAMEN YOK EDİLMESİ VE ÇÖZÜMLENMESİ ŞEKLİNDE BİR KAPALILIK SAĞLANMASI ÇALIŞMALARINA KAPATMAK DENİLMEKTEDİR. KAPATMALAR SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA O ALAN VE DURUM VE KONU İLE İLGİLİ ONUN İÇERİĞİNDE GİREBİLECEK BİR DURUMUN VE ALANIN SÖZ KONUSU OLMADIĞI ANLAMLARI ORTAYA ÇIKAR.

İŞTE BU AÇIKLAMA İLE ŞİX YAŞAMINDA AÇMAK VE KAPATMAK ERDEMSEL ÖZELLİĞİ GEREKEN ŞEKİLDE YAPILANIR.

ŞİX YAŞAMININ TEMEL BİLGİLERİ İÇİN AÇICILIK VE KAPATICILIK YAPILANDIRILMASI
VE AYNI ZAMANDA ŞİX YAŞAMININ BÜTÜN TEMEL BİLGİLERİ İÇİN AYRI OLARAK, AÇICILIK VE KAPATICILIK ŞEKLİNDE BİR YAPILANMASI SÖZ KONUSU EDİLİR. AÇICILIKLAR, ERDEMLER VE KUVAZİS TEMEL BİLGİLERİN İLGİLİ OLDUĞU ALANLARDA KENDİ KONULARINA VE İÇERİKLERİNE DAİR BİR YAYILMA, YERİNDE UYGULAMA ALANLARINI AÇMAK, YERİNDE UYGULAMA ALANLARINA DAİR OLAN KAPALILIKLARI SONLANDIRMA, YERİNDE UYGULAMA ALANLARINDA TEMEL BİLGİNİN İÇERİĞİNİ AÇIKCA YAŞATMAK ŞEKLİNDEKİ YAPILANMASI İLE VE KAPATICILIKLAR İÇİN İSE, YASAK BİLGİLERİNİN İÇERİKLERİ İLE İLGİLİ OLARAK YERİNDE UYGULAMA ALANLARINDA BİR KAPATICILIK MEYDANA GETİREREK, YAYILMALARINI ÖNLEMEK ŞEKLİNDE VE ONLARIN HİÇ BİR ŞEKİLDE ÇEVRESİNE ETKİSİ OLMAYACAĞI ŞEKİLDE BİR YAPILANMAYI UYGULATARAK, YASAK BİLGİLERİNİN İÇERİKLERİ İLE İLGİLİ OLAN KAVRAMLAR VE DURUMLAR VE OLAYLAR TAMAMEN KAPALI BİR ŞEKLE ALINARAK YOK EDİLMESİ İLE İLGİLİ OLAN ÇALIŞMALAR İÇİN KAPATICILIK YAPILANMASI İLE GEREKEN ŞEKİLDE SAĞLANIR. VE ŞİX YAŞAMININ BÜTÜN TEMEL BİLGİLERİ BU İKİ ERDEMSEL NİTELİKLE AYRI OLARAK YAPILANDIRILIR.