Olumsuzluklardan Ders Çıkarmamızı Sağlayan Erdemsel Özellik, Yapılan Hatalardan Dersler Çıkarmak ve Bir Daha Yapmamak Erdemi

Bu erdemsel özellik yaşanan bütün olumsuz durumların bilgisini alarak bunlardan dersler çıkaran ve bunların bir daha yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması için ilgili alanlara bildirimler, bilgiler veren erdemsel özelliktir. Varlıkların yaşamlarının bütün alanlarında her nerede olursa olsun bir olumsuzluk, sevgiye ters bir durum yaşanmasıyla bunun algılanmasını sağlayan erdemsel özellik, bunun yaşanması ile ortaya çıkan problemleri, etkilerini, çıkış sebeplerini, zararlarını, v.b. bir çok konuda araştırma yaparak, bunların bir daha olmaması için ders mantığı ile çalışmasını yapar, varlığın bilgisine ekler ve varlık bir daha bu durum olacağında dersler şeklinde konu hakkında bilgilenir, tüm varlığı bilgilenir, ve aynı hatayı, yanlışı yapmaz. Varlığın sevgiye uygun olmayan sorunlarını arayan ve bunlardan dersler çıkaran erdemsel özelliği, sevginin içindeki yeri ile gereken şekilde çalışır. 

Yaşamda varlıklar bir çok hatalar yapabilmektedirler, bu hatalarla doğrular ancak bulunabilmektedir ve bu hatalardan varlıklar bir daha yapılmaması adına kendilerince dersler çıkarmak gibi faydalı bir erdemi uygulayarak, kendileri için oldukça önemli bir işlemi yapmış olurlar. 

Aynı hataları tekrar tekrar yapmak, bu erdemin varlığından haberi olmayan varlıkların uygulamalarıdır. Bu erdem sayesinde varlıklar her hatalarının kendilerine doğruları göstermek için yaşanan eylemler olduğunu bilirler ve bunları bir daha yapmayarak bu hatalardan dersler aldıklarını ispatlamış olurlar. 

Bu erdemin varlığına inanarak varlıksal alanlarında erdemi yapılandıran varlıklar, söz konusu durumlar yaşandığı zaman hemen kendilerine ne gibi dersler çıkarabileceklerini düşünürler ve gereken şekilde varlıksal alanlarında bilgiler şeklinde kayıtlar oluştururlar. Oldukça önemli ve gerekli bir erdem olarak sevgiyi tamamlayan erdemler arasında yerini alır. Bir çok olumsuzlukların yaşandığı dünya hayatında bu gibi erdemler sayesinde yanlışları bir daha yapmak hatasından kurtuluruz ve onların aslında bizlere doğruyu ortaya çıkarmak adına yaşanan olumsuz tecrübeler olduğunu öğreniriz.