Kendi Hakikatini Öğrenme Erdemsel Özelliği -  Kendini Tanımak Nedir? Kendini Bilmek Nedir?

Bu erdem tamamen varlıkların kendilerine ait olan alanların bilgisine ulaşmasını sağlayıcı ve buna engel olan bütün sebepleri yok edici özellikleriyle çalışan, kendini tanımak, kendini bilmek gibi kavramların varlıkların var olmaları ile başlayan oluşumlarını da hesaba katarak ortaya çıkarması çalışmalarını yapar, varlığı bilgilendirir, varlıksal alanlarının içerisindeki bütün yapılanmaları, bilgileri, işlemleri, sorunları, en ince ayrıntısına kadar varlığa bildirmekle ilgili olarak, varlığın bu en büyük ve doğal hakkı olduğunu bilebilen bir bilgisel açıklama ile bunları varlığın merkezi olan kendisine açıklar, bildirir, bilgilendirir, varlığının bütün alanları da aynı şekilde varlıksal alanlarla ilgili olarak gerçekleri bilmek ve ona göre davranmak adına bir çalışma içine girer. 

Yani varlıksal alanlarınızın içinde sizin haberinizin olmadığı ve size zarar veren tesirler gibi, kötü bilgiler gibi oluşumlar hazırlanmış ise işte bu erdemsel özellik sayesinde varlıksal alanlarınız bu oluşumları, tesirleri sizin yapmadığınızı anlayarak onların gerçek hakikat bilgisini algılar ve yapılması gerekenlerle ilgili iradenizin verdiği, yani sizin verdiğiniz cevaplarınıza ve gerçekten sizin varlıksal alanlarınız için yazdığınız bilgileriniz varsa onlara bakarak işlem yapar. 

Varlıksal enerjinizin ve iradenizin yaptırım gücü sizinle ilgili alanlarda tamamen sizin isteklerinizi uygulamakla ilgili olur ve bu erdemde bu uygulama yapan özelliklerinizin kandırılmasını engellediği gibi, sizin de kendi varlığınızla ilgili her zaman bilgili ve farkında olarak bulunmanızı sağlar. Varlıksal alanlarınızın merkezi olarak sizin bundan daha büyük hakkınızın olduğu başka bir konu yoktur.

Sizin varlıksal alanlarınızın bilgisini sizden kimse saklayamaz ve bu bilginin haklı iradesinin yanında sizin alanlarınızda uygulama yapması görevi ile gereken şekilde en çok etkileme gücü ile varlıksal alanlarınızdaki hakikati sizlere ve varlıksal alanlarınıza bildirmekle ilgili çalışır. Erdem olarak uygulanmaya başlayan bilgiler sonrasında duyusal özellik şeklinde oluşunca varlıksal alanlarınızla ilgili asla kandırılamaz şekilde bir yapınızın olması kaçınılmaz olur. Bütün varlıklar kendilerini bilmek ve kendilerini tanımak zorundadırlar ve bu bilgiler elde edilmeden yaşanan hayat, otomatikleşmişlikle aynı anlamları ifade edebilir. Kendini bilmeyen varlıkların neleri neden yaptığını da bilmemesi ve bu şekilde yaşanan hayat sonrasında otomatik etkiler ve tepkiler yüzünden kararlar vererek uygulamalar yapması hali de yaşanabilir bir durum olur. Çünkü varlıksal alanlarınızın içerisi sizi tamamen özgür irade sahibi varlıklar yapacak ve kendi varlıksal alanlarını kendi bildiği gibi yönlendirecek ve tamamen kendisini kendisinin kullanıp yönetebileceği şekilde bilgilerin ve oluşumların bulunduğu ve üstü kapatılmış sırlarla doludur. Bunların aralanmasını yine yapması gereken varlığın kendisi ve merkezi olan varlıklardır.

Kendini Bil şeklindeki bir uygulama bilgisi, bir çok eserde vardır ve bu bilginin asıl anlamı, varlıksal olarak var olduktan sonra şu zamana kadar ortaya çıkan seni bil, bu toplam kendini bil, sadece dünya insan hayatındaki bilgiler ve tecrübeleri kast etmemektedir.