Hakikaten O Konu Neydi?

Küçük bir felsefi oyun:
Kimilerinizin bana neden o konudan hiç bahsetmiyorsun gibi içsel sorular sorduğunu düşünüyorum, sanıyorum... o konu ile ilgili olarak bahsedecek ortada bir konu yok diyerek ve akabinde bazı sorularla senin o konu hakkında istediğin şekilde bilgilenmeni sağlamaya çalışacağım...

O konudan bahsetmeden...

Sormak istiyorum, sen o konuyla ilgili soru sorduğuna göre inandığın bir konu bu, neden öyle bir duruma, şeye yada konuya inanma ihtiyacı duyuyorsun? Dürüstçe yalnız başına iken kendine cevap ver... Neden böyle bir konuya inanmaya ihtiyacın var? Nedenin nedir o konuya inanmakla ilgili? Düşünüp samimi ve gerçek cevabı vermen gerek... Cevap olsun sözleri bu oyunda ilerlemez..

Şimdi cevabı verdiysen....

Peki bu verdiğin cevabın o konuya inanmak için doğru bir neden olduğunu düşünüyor musun, yani o konuya inanmak bu nedenlemi olmalı sence?

Bu neden sence doğru bir neden mi?

O konu bunu duysa başka bir neden için olmasını ister miydi peki...?

 

İçinde çıkarların olan bir nedenmiydi sonuç? Hayır ise...
O konu ile ilgili tam bir inançsal bağlantın var demek ki, peki o konuyu neden bana soruyorsun? ( Sen merkezdin hani, o yüzden dediysen, işte bende tam olarak anlamanı sağlamaya çalışıyorum diyeceğim ) İnandığın şeyle ilgili bilgin yok mu?
O şey yanında mı?
O konu sana yardımcı oluyor mu?
İnandığına değer mi peki?
Kanıtların ve bilgilerin net mi?
Tatmin edicimi o konu ile ilgili peki?

 

Şimdi diğer cevabı verenlere geçersek...
İçinde çıkarların olan bir nedenmiydi sonuç? Evet ise... O konunun ne kadar gereksiz bir inanç olduğunu anladın mı? Çıkarlar ve ihtiyaçlar için edinilmiş bir inançla ilgiliymiş o konu... Aslında senin çıkarın olan şeylerin sende olsa demek ki, o konu umrunda olmayacak... Bu durumda ben sana bir gün, hatta çok yakında o çıkarın olacak şeylerin hepsine sahip olacağını söylesem, sen bana bir daha o konuyu sorar mısın? Senin herşeyin varken, herşeyi biliyorken, sonsuz güvende iken, o konu gibi konulara inanmaya ihtiyaç duyar mısın?

 

Bir inancın ne kadar önemli ve bağlayıcı ve gerçek olması, o inançla bir bütün şeklinde yaşamandan ve bu yaşanmışlıktan her an faydalar görüp bunu anlamandan anlaşılır, o konu sende böyle etkiler yapıyor muydu?

Bence bana o konuyu sorma, ben öyle bir konu bilmiyorum çünkü, benim konum değil, sen bana soracak derecede kendinde inanç şeklinde bütünleştirdiğin konularına gerçekten neden, nasıl ve ne amaçla inandığını sor... Cevabını mutlaka bulursun...

Yaratılış içinde kendi kendine oluşumların meydana gelmesi gibi olaylar yaşanmaktadır, hiçlikle temas eden zaman kendi kendine oluşumlar var etmektedir diyerek son noktamı koymak istiyorum... Senin için... Bu soruların samimi cevapları sana o konuyla ilgili cevapları verecektir...

Felsefe ne hoş bir şey değil mi?

Hakikaten o konu neydi?:)