Esneklik ve Uyum Erdemsel Özelliği, Esneklik Nedir? Uyum Nedir? Esneklik ve Uyumun Felsefi Tanımı

Esneklik, bir konu hakkında o konunun bütün halleri ile karşılaşmayı gayet ılımlı bir tavırla karşılamak erdemidir. Paniğe kapılmadan, her ne konu olursa olsun esnek davranarak olayları çok daha kolay çözümleyebiliriz. Esnek olmak hem olayları her haliyle görebilmek anlamına da gelir. Esnek olmadığın konularda esnek olmadığın konulara karşı direnç gösterirsin ve bu direnç o konu hakkında edinilmesi gereken bilgiyi almanı engeller. Bu yüzden her konuda esnek bir bakış açısı ile yorumlar yapılmalıdır. Hayatta her şey olabilir ve bunlara hazırlıklı olmak esnek olmayı gerektirir. Esneklik, rahat düşünmeyi de sağlar.

Karşı olduğun tarafında gözünden bakabilme durumunu yaratır ve karşıtlık hakkında bilgi edinebilmeni sağlar. Esneklik erdemi öfkeye tezat bir duruş olarak bulunur. Esnek varlıklar kolay kolay öfkelenmez, kırılmaz, darılmaz, olayın içindeki bilgiyi almakla ilgili olurlar. 

Kendince bu konularda esnek olabilmeyi başarmıştır ve bu sayede her taraftan gelebilecek sorunlarla ilgili uyumludur. Uyumda aynı anlamları taşıyan, bulunulan ortamlara uyum sağlayabilmeyi kast eden ve bu sayede bilgiyi hemen alabilme, bir yabancılaşma yaşamama gibi durumları yaşatan bir erdemdir. Uyum sorunu olmayan varlıklar, hemen kendilerini ilgili olduğu alanlara adapte edebilirler. 

Uyumlu olmak o alanın yapısını anlayıp ona göre bir tavır, hal içine girmektir ve bu bir yetenektir. Uyumluluk bir amacın gerçekleşmesi için uygulanan tavır alma halidir. Varlıklar, olmadığı kişi gibi sırf uyumlu olmak için davranabilirler, bu yanlış bir durum değildir, iyilikle ilgili olması amacıyla yapılmaktadır ve bu şekilde rahatsız edici olmaktan çıkıp alanın bilgisini alırlar ve kendilerine uygun olup olmadığını anlarlar. Ancak uyum sorunu olanlar için bu durum başkaları için rahatsız edici olabilir, gittiği alanlara uyum sağlamak yerine alanların kendisine uyum sağlamasını beklerler. Bu konuda ölçü çokluk olarak belirlenebilir, hangi alanın varlığı çok ise uyum o alana sağlanır ve gereken bilgi rahatsız edici olunmadan alınır.

 

Uyumlu olmak saygıyı da gerektirdiğinden, gözlem ve inceleme ile amacın için tavır almayı uygulattığından bir erdem olarak gerekli zamanlarda kullanılır. Bu iki erdemde içeriğindeki bilgiler sayesinde sevgi içindeki yerini alır ve gereken şekilde çalışır. Esnek ve uyumlu davranarak amacımız üzerindeki bir çok bilgiyi sorunsuz bir şekilde edinebiliriz. Bunu bir yaşam tarzı haline getirmeyi alışkanlık haline getirmeyiz ve karşılaştığımız bütün şok edici olaylarda bile esnek ve uyumlu davranarak, kendimize ve çevremize oldukça büyük faydalar sağlayabiliriz.