Özür Dilemek Erdemsel Özelliği, Özür Dilemek Nedir? Özür Dilemenin Felsefi Tanımı

Özür dilemek, yapılan bir hatanın telafi edilmesi ve bir daha yapılmayacağı adına söz vermek anlamına gelir. Yaşam halimiz içinde toplumsal yaşam söz konusu olduğu için mutlaka hatalar yapılacaktır, bu hata yapma durumu doğruyu bulmakla da ilgili olarak bir yol halidir ve bunu en iyi telafi etme yöntemi özür dilemektir ve özür dileyen varlıklar hangi konularda özürler dilediklerini unutmadan, bunu bir daha yapmamakla ilgili olarak da kendilerinde yer edinmelidirler, özen göstermelidirler, yoksa özür dilemek var diye sürekli aynı hataları yapmak, bu erdemin çalışmasına ters bir uygulama olur. Gerçekten yapılanın hata olduğu anlaşıldıktan sonra özür dilenmelidir. Karşısındaki de bunu istemeden yaptığını bu şekilde ancak anlar. Hatadan kaynaklanan anlaşmazlıkları özür dilemek anında yok eder. 

Hatamı anladım, ben yanlış yaptım, bir daha yapmamaya özen göstereceğim cümlesinin kısa halidir. Özür dilemek bir erdemdir ve bu haliyle sevginin içindeki yerini alarak erdem şeklinde gereken şekilde çalışır. 

Bu erdemsel özelliğin yapısında özür dilediğiniz konularla ilgili olarak bir bilgi birikimi, arşiv alanı oluşturulur ki, size özür dilediğiniz konuları hatırlatarak aynı zamanda onları yeniden yapmamanız için destek olacak olan edinimleri sağlar. 

Bu erdemsel özellik duyu şeklinde de yapılanabilir ve o zaman varlıklar, özür dilemeyi doğal bir hal içinde yaşadıkları gibi bir kere özür diledikleri konuları da bir daha yapmamak gibi üstün özelliklere sahip olurlar. Toplumsal yaşam alanlarında varlıkları birbirine bağlayıcı, birlik ve beraberliği sağlayıcı ve ilişkilere çekicilik katan özellikleri ile sevgiyi tamamlayan erdemler arasındaki yerini alır.