Vil Şil Zi Erdemsel Özelliği, Vil Şil Zi Nedir? Vil Şil Zi'nin Felsefi Tanımı

Bu erdem, varlıkların kendileri ile temas eden her şeyin içeriğini, bilgisini, nedenlerini sorgulaması, anlaması adına hazırlanmış bir erdemdir. Yani biri size bir şey verdi, alelade bunu almak durumunu yaşamanızda bir haldir ancak bu erdemle bunu size neden verdi, ve verilen şeyin içeriğinde ne var gibi, yada marketten almak istediğiniz bir şey var, yine alelade almak konusu olabiliyorken aldığınız şeyin içeriği nelerden oluşuyor, son kullanma tarihini sorgulamak, yapısını incelemek, detayları ile ilgili bilgi almak gibi Vil Şil Zi erdeminin çalışmasının mahiyeti açıklanabilir. Sizinle temas eden bütün olayların, konuların içeriğini öğrenmek, bilmek zorundasınız, onların içinde size faydalı ve zararlı olabilecek oluşumların olması söz konusu olabilir ve bu konuda kendinizi koruma altına almanızı sağlayan özellikleri ile bu erdem, varlıklar için hazırlanmıştır. 

Yaşamda bir çok şeyi önemsemeden yapmaya alıştırılmış bir düzende yaşamaktayız ve Vil Şil Zi erdemi, yaşamınızın her anını önemsemenizi ve sizinle temas eden her şeyin yapısını, detaylarını, bilgisini öğrenmenizi size hatırlatır. 

Bunu bir alışkanlık haline getirerek uygulamasını yaptıkça artık zamanla ne kadar kolay bir erdem olduğunu anlayabilirsiniz. Bu düzensiz yaşam hali içinde ilk başlarda yorucu yada uğraş gerektiren bir konu olarak gelebilir ancak bu erdeminde uygulanması adına metotlar uygulandıkça basite indirgenebilir hal almaktadır. 

Size verilen kitabın içeriğini, size sunulan yemeğin içindeki malzemeleri, size söylenen sözlerin nedenlerini ve bunlar gibi sizinle temas eden şeylerin inceliklerini bilmeniz konusunda size yardımcı olan Vil Şil Zi erdemi varlıksal alanlarınızda, bu erdemin varlığına inandığınız ve uygulamaya başladığınız zaman yapılanır ve gereken şekilde çalışır. Bu güzel aydınlatıcı ve koruyucu, bilgilendirici özellikleri ile sevginin içerisindeki yerini alır. Şil Zi yapmak gibi de tanımlanarak kendinize anlamı ile ilgili olarak yer verebilirsiniz. Güvendiğiniz, bildiğiniz, inandığınız şeylerin dışında özellikle, Şil Zi erdemini uygulamayı benimseyerek kendinize faydalı bir özellik katmış olursunuz.